"סינדרום ירושלים"

למלאת עשור לגלריה "בית נעימה" 

בבתי חולים ירושלמיים הוקצה מספר מיטות לאנשים שסובלים מחלת נפש הקרואה "סינדרום ירושלים". אחדים מאורחי העיר מגיעים למצב מוזר: חלקם מתחילים להטיף, אחרים רואים עצמם מלך המשיח, ויש כאלה שנדרסים תחת גלגלי המכוניות. ישנם הסברים מקצועיים רבים לתופעה זו, אלא שאף אחד מהם אינו חושף את מהות המחלה עד הסוף. הסינדרום תואר על ידי הפסיכיאטרים כמעין מאניה דתית בקרב עולי ..רגל נוצריים. עם זאת, מצב משונה זה נוגע בצורות שונות במגוון רחב של אנשים.

אצל אנשים מסוימים, מצב זה מחמיר במיוחד במהלך החמסין, זרימת האוויר מעורבב בחול או באבק אבן הנושבת מן המדבר. החמסין נמשך כעשרים ימים בשנה (מקור המילה הוא בערבית: חמסין=חמישים), ובמהלך תקופה זו, כמות החמצן באוויר פוחתת, ומורגש מעין לחץ וזרם של האבק. רבים מרגישים מוזר ואף חולים, חווים חולשה ואחרים נחשפים להתרגשות מוזרה. במדינות אחדות במזרח התיכון הייתה חקיקה שהקלה בעונשים על הפשעים שבוצעו במהלך החמסין.

ואכן, יש ממה להתפעל ולהתבלבל בירושלים: קיזוז וערבוב של תקופות, חפיפה של שכבות ארכיאולוגיות, עקבותיהם של בית ראשון ובית שני, הכותל המערבי, החורבות הרומיות, שכבות של יישובים ערביים בני מאות שנים, שרידי האימפריה העות'מאנית והמנדט הבריטי, שילוב של אקלים סובטרופי  והנוף ההררי.

לפני כרבע מאה פרסמו גלי-דנה ונקודא זינגר את המניפסט של ניאו-אקלקטיקה. אחד ממקורות ההשראה החשובים לכך היה רצף השכונות הירושלמיות הנקרא נחלאות. נזכיר כי אקלקטיקה היא הגדרה שבאה לעולם במאה הראשונה לספירה מפיו של הפילוסוף היווני פּוֹטַמוֹן מאלכסנדריה, שכינה כך את האסכולה הפילוסופית החדשה, המבוססת על שילוב סגנונות רעיונות ועמדות שונים  פירוש המילה ἐκλεκτός ביוונית  – מובחר.

גם היום, אפשר לפגוש בדרך לשוק מחנה יהודה את ג'וקונדה המקומית לובשת שחור צנוע עם להקת בנותיה הקטנות, את ההולל האנגלו-סקסי הנרי השמיני, שזה עתה קנה לו בזיל הזול כאפיה וכבר חבש אותה, את האחים מדיצ'י שעצרו לרגע לפטפט עם פרעה תחותמס הגדול על חדשות ליגת העל של כדורגל ועל עליית המחירים המקוממת לבבות. אין לכל אלה שמץ של מושג באיזה משחק מורכב הם מעורבים. תודה לאל שיש בירושלים שכונות אקלקטיות ופלורליסטיות כאלו. כאן אתה מבין מה הוא קיבוץ גלויות. בחיי היומיום שלנו, נתפס מקומם של שבטי ישראל האבודים על ידי קהילות אתניות רבות, שלא התיישבו בנחלותיהם ולא התמזגו בכור ההיתוך, אלא יצרו מעורב ספונטני. לא במקרה הומצא כאן מעורב ירושלמי, התבשיל הכי מקורי והכי אקלקטי בעת ובעונה אחת.

ירושלים מתחדשת כל הזמן, ויחד עם זאת, אינה מאבדת את פניה הייחודיים. זה המקום שבו האמן מרגיש חופשי לחפש אמירות חדשות בין האלטע זאכן של הציוויליזציה היהודית-נוצרית-מוסלמית וחורבות מורשות התרבות.

לפיכך, נדמה, שהשאלה המרכזית של כל תערוכה קבוצתית, מהו המאחד את כל הציירים, השונים האלה, הופכת למיותרת לחלוטין. זהו  .////ביטוי,/לעושר ולגיוון החיים האמנותיים בירושלים.

.ברצוננו להמחיש זאת בתערוכתנו "סינדרום ירושלים"

logan.png